Samarbete och långsiktighet i fokus på Ellevios Entreprenörsdag

Nyheter

När vi säger att vi ska göra något går det att lita på. Det var budskapet till de representanter från 36 olika entreprenörer som var med på Ellevios årligt återkommande Entreprenörsdag.

- Vad som ska göras visar vi i våra affärsplaner. Att vi också får saker gjorda kommer ni höra här under dagen när vi berättar om vad vi genomfört under 2024, sa Ellevios  vd Johan Lindehag.

Under dagen presenterades ett stort antal genomförda projekt, både där vi investerat och reinvesterat i våra nät, men också projekt som minskat våra avbrottstider och som underlättar för mindre entreprenörer att lägga anbud.  

Dagens 130 deltagare fick också se exempel på de stora investeringarna som planeras eller pågår, bland annat det gigantiska arbetet i Mellansverige som är en del av Svenska kraftnäts paket NordSyd och sträcker sig fram till 2032, och arbeten av både mindre och större karaktär som planeras på Västkusten. Utöver detta ska ett flertal stationer byggas eller byggas om runt om i landet, med fokus på Stockholm.

Hur kan Ellevio då underlätta för entreprenörer, särskilt med tanke på bristen på arbetskraft i branschen, var en fråga som dök upp under dagen. På det svarar Tomas Brunzell, anläggningsägare på Ellevio, så här:  

- Vi är alltid beredda att diskutera fram lösningar som kan underlätta för våra entreprenörer. Att arbeta med samverkansentreprenader är något som vi ser positivt på. Vi kan till exempel förlänga anbudstider, och arbeta med mer flexibla tidsplaner för att underlätta arbetet.

Även Anders Eriksson, chef för program och projekt i Stockholm tryckte på vikten av vårt samarbete med målsättningen att anpassa oss efter rådande marknad, då han berättade om den nya strategin för våra projekt i Stockholm. Strategin går bland annat ut på att vi i större stationsprojekt kan anlita olika entreprenörer för olika delar. Syftet är att minska risken för respektive entreprenör samtidigt som vi förtydligar ansvaret mellan beställare och entreprenör.   

Innan det var dags för mingel och kvällens prisutdelning av årets Utmärkt Entreprenör fick Jörgen Hasselström, elnätschef på Ellevio, dagens sista ord:

- Vi står vid vårt ord. Vi ska de kommande fyra åren öka våra investeringar med cirka en miljard per år. Framtiden är ljus!


Ellevios vd Johan Lindehag i samtal med moderator Sarah Östberg.

Läs mer om Entreprenörsdagen 2025 och ladda ner presenationerna här.

 

Sidan uppdaterad 23 januari 2025

Hjälpte den här sidan dig?