Vi bygger ett mer driftsäkert nät mellan Sånga och Munsö.
Vi bygger ett mer driftsäkert nät mellan Sånga och Munsö.
Vi ersätter nu luftledningen mellan Sånga och Munsö med markförlagd kabel, för ett mer driftsäkert elnät.
Beräknas klart
Hösten 2027
Vad gör vi?
Elnätet på Ekerö är avbrottsdrabbat. Våra pågående arbeten mellan Sånga och Munsö är en viktig del i att åtgärda detta. Idag går elnätet mellan Sånga och Munsö i luften, vilket gör det mer utsatt för oväder. Nu ersätter vi luftledningen med kabel förlagd i marken och i vattnet, en total sträcka på cirka en mil. I maj 2026 påbörjas arbetet med att förlägga sjökabel mellan Färingsö och Munsö. Arbetet påbörjades hösten 2025 och beräknas pågå till hösten 2027.
Hur påverkas du?
Det kommer att vara begränsad framkomlighet på Ekerövägen, men full framkomlighet mellan 07 och10 samt 15 och 18. Vid vissa tillfällen behöver skyttelsignaler användas.
Buller från arbetsfordon och maskiner förekommer på vardagar mellan 7 och 16. Sprängningar kommer ske, och föregås av sedvanliga signaler innan. Strömavbrott kan förekomma och aviseras i god tid innan.
När arbetet är klart kommer ett antal luftledningsstolpar att tas ned.
Vår entreprenör i arbetet är Craftor.