
Vi planerar nya luftledningar till Orsa Grönklitt
Ellevio planerar för nya 50 kV luftledningar mellan station Blyberg, ny station Grönklitt och station Våmhus i Mora, Orsa och Älvdalens kommuner. Här kan du läsa mer om våra planer och hur arbetet fortlöper. Visa på projektkartan
Beräknas klart
Vad gör vi?
Ellevio ser en stor efterfrågan på större nyanslutningar i området, bland annat från skidanläggningar, nya bostäder och laddinfrastruktur. Lokalnätet klarar inte av dessa nyanslutningar och behöver därför avlastning samtidigt som möjligheten till reservmatning i området behöver förstärkas. Därför behöver regionnätet stärkas upp med två nya 50kVluftledningar för att öka effekten i nätet. För att få rätt struktur, och därmed öka robustheten, i nätet kommer ledningarna att byggas så de binds ihop med det befintliga nätet. En av ledningarna kommer att gå från Blyberg till Grönklitt, och den andra ledningen kommer gå vidare från Grönklitt till Våmhus. Ledningen Blyberg-Grönklitt är cirka 24 km och ledningen Grönklitt-Våmhus är cirka 10 km. Totalt blir ledningarna cirka 34 km.
Hur påverkas du?
På ellevio.se/samrad finns samrådsunderlag samt karta över planerad ledningssträckning, och andra relevanta bilagor. Den här informationen har också under våren och sommaren 2025 skickats till samtliga berörda markägare.
Samråd och kompletterande samråd är nu genomförda. Ansökan om koncession (tillstånd) från Energimarknadsinspektionen (Ei) planeras att skickas in under under slutet av 2025. Ei:s beslut kommer att delges berörda markägare. Om Ei ger oss tillstånd att bygga ledningen finns möjlighet att överklaga beslutet.
Om vi får koncession (tillstånd att bygga) planerar vi att starta byggnationen under 2028. Projektet planeras vara klart 2029.
Den här sidan uppdateras när ny information finns att tillgå.
För mer information, kontakta Ellevios projektledare Robert Gunnarsson.