Under vintern startar ombyggnationen av elnätet på Orust. Projektet ingår i vår satsning för att förbättra, modernisera och bygga ut elnäten runt om i landet. Totalt bygger vi om cirka 200 kilometer ledningar på Orust mellan 2017 och 2019.
Projektet på Orust innebär att vi bygger om elnätet för att öka tillförlitligheten och minska antalet strömavbrott. Oisolerade luftledningar ersätts framför allt med isolerade kablar som vi gräver ner i marken, eller hänger upp i stolpar när vi inte kan gräva. Vi kommer också ersätta stolpstationer med nya stationer på marken. Du och andra som bor i området har haft en del problem med strömavbrott och därför tar vi ett helhetsgrepp och gräver i princip ner allt, vilket gör att elnätet blir vädersäkrat och kan stå emot väder och vind.
Del 1 och 3 – Markarbetena är igång och kommer att pågå fram till 2019. Schaktning pågår och omkring halva sträckorna är avklarade på båda delar.
Rivningen av luftledningarna gör vi efter att markarbetet är färdigt, vilket kan pågå till slutet av 2019. Uppdelningen av delar visas i kartan nedan.
Del 2 – Beredning klar, arbete beräknas starta i oktober 2018.
Del 4 – Beredning klar, arbete beräknas startade i februari 2019.
Har du några frågor kring projektet så är du välkommen att mejla jan@trolk.se
Sidan senast uppdaterad 2019-06-08.